Avantajlı Transfer Fırsatı

Transfer işlemi tamamlandığında alan adının süresi 1 yıl uzatılmaktadır.

Transfer İçin Gerekli Koşullar

Domainin transfer edilebilmesi için aşağıdaki koşulların sağlanması gereklidir?

  • Alan adının transfer şifresine (authorization code, epp code, vs.) sahip olunmalı. Bu şifre eski kayıt firmasından istenmelidir.
  • Alan adınızın tescil, yenileme veya transfer işleminin üzerinden 60 gün geçmiş olmalıdır.
  • Domain üzerinde kontak güncelleme işlemi yaptıysanız bu işlemin üzerinden 60 gün geçmiş olmalıdır.
  • Domain status aktif olmalıdır. Domaininizin suspend ya da transfer işlemine kilitli olması halinde taşıma işleminizi gerçekleştiremezsiniz. Bu durumda domain kayıt firmanız ile irtibata geçmelisiniz.
  • Başvurduğunuz domain yukarıdaki koşulları sağlamıyorsa lütfen domain transferi için başvurmayınız.

Transfer İle İlgili Önemli Notlar
Domaininizi transfer etmek ile tescil süresinin bitimini 1 yıl uzatmış olacaksınız ve bunun için sadece 1 yıl tescil ücreti ödeyeceksiniz.

ÖNEMLİ : ICANN kuralları gereği domaininizin süresi bittikten sonra (autorenew) sürecinde yapmış olduğunuz yenileme işleminizin ardından 45 gün beklemeden farklı bir firmaya transfer başlatırsanız, domain süreniz transfer yaptığınız firma tarafından 1 yıl uzatılmış olup diğer firmadaki süre yenileme işleminiz iptal olmaktadır.

ICANN transfer koşulları ile ilgili detaylı bilgi

NOT: Transfer için ödenen ücret iade edilemez. Transfer işlemi gerçekleşmezse ödenen ücret başka bir işlem için kullanılabilir.

İsimTescil’e Sık Sorulan Sorular

Sıkça sorulan soruları ve yanıtları aşağıda bulabilirsiniz

Bir domain adını transferi etmek istediğinizde, her iki domain kayıt firması veya domain kaydınızın mevcut olduğu kayıt yetkilisi (registrar) tarafından belirlenen bazı koşullar ve süreçler vardır. Domain transferi sırasında dikkate almanız gereken temel koşullar şunlardır;
Alan Adının Eski Kayıt Süresi: Bir domainin transfer edilebilmesi için, genellikle o domainin en az 60 gün boyunca mevcut kayıt hizmeti sağlayıcısında kayıtlı olması gerekir. İlk kayıttan veya son transferin üzerinden 60 gün geçmiş olmalıdır.
Domain Kilidi: Birçok domain sağlayıcısı, domaini adını istenmeyen transferlerden korumak amacıyla "domain kilidi" uygular. Domaininizi transfer etmek istediğinizde, bu kilidi kaldırmanız gerekmektedir.
Transfer Onayı: Domain transfer işlemi, alan adınızın mevcut sahibi tarafından onaylanmalıdır. Bu genellikle bir transfer onay kodu veya transfer talebinin onaylanması şeklinde gerçekleşir.
Transfer Süresi: Domain transferleri genellikle uzantıya bağlı olarak birkaç gün ile birkaç hafta arasında sürebilir. Transfer işlemi tamamlanana kadar domaininiz üzerinde tam kontrol sağlanmamaktadır. Domain transfer işlemi, domain sahiplerinin ve kayıt operatörünün belirlediği kurallara tabidir. Bu nedenle transfer işlemine başlamadan önce, mevcut ve yeni kayıt hizmeti sağlayıcılarının belirlediği koşulları dikkatlice okumanız ve işlem sürecini tam olarak anlamanız önemlidir.

Farklı bir kayıt firmasından alan adı transferinin başlatılabilmesi için işlem sağlanacak alan adının transfer koşullarını sağlamış olması gerekmektedir. İsimtescil.net üyeliğinize giriş yaptıktan sonra ana sayfamızda bulunan sorgulama ekranından transfer etmek istediğiniz alan adını sorgulamanız gerekmektedir. Sorgu sonucunda karşınıza çıkacak olan "Transfer Et" butonuna tıklayabilir ve alan adı için verilen Transfer Kodu ile süreci başlatabilirsiniz. Alan adının kontrolleri tamamlandıktan sonra süreç otomatik olarak başlayacaktır. Transfer süreci Dünya genelinde standart olarak 6 takvim günü sürmektedir. Ülke uzantılı ya da belgeli tahsis edilen alan adlarının transfer işlemleri farklılık gösterebildiğinden destek ekibimizle iletişime geçmeniz tavsiye edilmektedir.

Farklı kayıt operatöründen isimtescil.net üyeliğinize başlatmış olduğunuz alan adı transfer sürecini, üye panelinize giriş yaptıktan sonra Kontrol Panel – Domain Yönetimi – Transfer İşlemleri – Devam Eden Transfer İşlemlerim menüsünden takip edebilirsiniz.

Alan adları, isimtescil.net üyelik hesapları arasında ücretsiz ve anlık olarak transfer edilebilmektedir. Bu işlemi gerçekleştirmek için öncelikle https://www.isimtescil.net/ adresinden üyelik hesabınıza giriş yapmanız ve sağ üstte yer alan Kontrol Paneli – Domain Yönetimi bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. Farklı bir üyeliğe transfer edilmek istenen alan adının sağ tarafında yer alan "Yönet" butonunu tıklayarak, aktarılacak alan adının yönetim paneline erişebilirsiniz. Bu bölümde yer alan “Diğer Kullanıcıya Aktarma” seçeneği tıklandığında, aktarım işlemi için doğrulama ekranına ulaşabilirsiniz. Mevcut üyeliğin TCKN numarasını ve aktarım yapılacak hesabın Kullanıcı Adını ekleyerek “Domain Taşı” butonuna tıklanması gerekmektedir. Taşıma başlatıldığında sistem tarafından üyelik hesabına tanımlı olan GSM numarasına SMS onay kodu gönderilecektir. Sms onayı sonrası taşıma işlemi başlatılmış olacaktır. Taşımanın tamamlanması için aktarım yapılan üyelikten taşıma işleminin onaylanması yeterli olacaktır. Eğer 10 gün içerisinde diğer üyelikten onay verilmezse aktarım işlemi kendiliğinden iptal edilmektedir.

Domaine tanımlı kontak bilgilerini güncellemek için aşağıdaki adımları izlemelisiniz: Alan adının bulunduğu İsimtescil üyelik hesabınızda Kontrol Paneli - Domain Yönetimi’ne tıklayınız. İşlem yapılacak alan adının Yönet butonuna tıklayarak yönetim paneline giriş sağlayınız. Açılan sayfada “İletişim Bilgisi Yönetimine - Domain Gizlilik Koruması aktifse Korumayı kaldıra tıklayınız (kontak güncellenme işlemi sonrası tekrar aktif edebilirsiniz). Bu aşamada:
1) Eğer olmasını istediğiniz kontak profili daha önce eklenmiş ve listede gözüküyor ise, profilin bulunduğu açık/koyu gri satırın sağ ucundaki üç nokta sembolüne tıklayıp, “Seç ve Bilgileri Güncelleye tıklayınız.
2) Eğer yeni kontak bilgisi eklemek istiyorsanız “Yeni Ekle” butonuna tıklayıp ekleyiniz. Yeni eklediğiniz kontak profili onaysız olarak listenize eklenecektir. Domaininize tanımlamak için önce onaylı hale getirmeniz, sonra da yine üç nokta sembolünden “Seç ve Bilgileri Güncelleye tıklamanız gerekir. “Seç ve Bilgileri Güncelle” tıklandıktan sonra, eski ve yeni kontaklarda yer alan mail adreslerine onay maili gidecektir. 2 mailden de onay verildiğinde domaine tanımlı kontak bilgisi güncellenecektir. İki kontak bilgisinde de aynı mail adresi girilmişse, 2 adet mail tarafınıza ulaşır ve ikisi içinden de onay verilmesi gerekir.

Domain transfer işlemleri jenerik (.COM , .NET, .INFO, .ORG, .BİZ , .TV) uzantılar için 7 gün içerisinde tamamlanmaktadır. Bu süreç ICANN tarafından belirlenmiş olan standart bir süreçtir. Domainin transfer edilebilmesi için aşağıdaki koşulların sağlanması gereklidir 1-Alan adı tescil edildikten sonra en az 60 gün geçmiş olmalı ve bitiş süresine 20 günden fazla zaman kalmış olmalıdır. Bu iki süre arasında domaininizi transfer edebilirsiniz.
2-Domainin kayıtlı olduğu firmaya borcunun olmaması
3-İdari yetkili (Admin Contact) mailinin çalışır durumda olması
4-Transfer isteğinde bulunan kişinin transfer edilecek domainin sahibi olması.
5-Domainin statüsünün active olması. (bekleme, silinme durumlarının olmaması ve domainin kilitli olmaması)
6-Alan adının transfer şifresini (authorization code, epp code, vs.) sahip olunmalı. Bu şifre eski kayıt firmasından istenmeli veya kontrol panellerinden alınmalı.
Başvurduğunuz domain yukarıdaki koşulları sağlamıyorsa lütfen domain transferi için başvurmayınız. Transfer İle İlgili Önemli Notlar Alan Adınızın tescil eden firmasını www.isimtescil.net olarak transfer ettiğinizde Tescil Süreniz 1 Yıl uzayacaktır. Domaininizi transfer etmek ile Tescil Süresinin bitimini 1 yıl uzatmış olacaksınız ve bunun için sadece 1 yıl tescil ücreti ödeyeceksiniz. ÖNEMLİ: Eğer Domaininiz tescil süresi bitmemiş ve eski tescil eden firma aracılığı ile Tescil Süresini uzattıysanız, tescil tarihinin bitiminden önceki 45 gün içinde Transfer işlemi başlatmayınız. Aksi takdirde 1 Yıl tescil süre uzatımı gerçekleşmeyecek ve eski tescil eden firmaya ödenen yenileme ücretlerini kaybedeceksiniz. Aşağıdaki durumlarda domain transferi gerçekleşmez ve ödeme iadesi yapılmaz: - İdari Yetkili e-mail adresine gönderilen maili yanıtlanmaması, yanlış veya geç yanıtlanması. - Domain kayıtlı olduğu firmanın transfer işlemini yapmayı reddetmesi. - Başvuru yaptığınız domain transfere uygun olmaması. 7 günlük bu süreç, domain transfer koşullarına uygun olduğu durumlar için geçerlidir. Domaininiz transfer koşullarına uygun değil ise, kilidi kaldırmak, doğru transfer şifresini öğrenmek ya da yenileme süreçlerini beklemek vb. durumlarda transfer işlemleri 7 günden fazla sürmektedir. Domaininiz üzerinde Transfer Kilidi yok ve tüm şartlar uygun ise, transfer başlattığınız tarihten itibaren 7 gün içinde işleminiz gerçekleşecektir. Ülke uzantılarında (.TC, .RU, .ES, vb.) transfer işlemi tarafımızca sağlanmamakta olup, sadece kayıt işlemi yapılmaktadır. (Ülke uzantıları (CCTLD) domain transfer koşulları da GTLD domain transfer koşulları ile aynıdır.)

Domainlerin firmalar arası transfer edilebilmeleri için uygun olması gereken koşullar ve doğru olması gereken bir transfer şifresi (authcode) gerekmektedir. Transfer şifreleri minimum 6 , maksimum 23 karakter arasında olması gerekmektedir. Transfer şifrelerinin içerisinde harf, rakam ve özel karakter olması zorunludur. Domain transfer şifreleri .TR domainler dışında tüm uzantılar için geçerli olup fakat uzantılarına göre kullanımları ve transfer işleyişleri farklılık göstermektedir. Sık kullanılan domainlerin transfer işlemlerinin “.COM, .NET, .ORG, .BİZ, .İNFO” vb. Dışında şifreleri ile transfer işlemleri farklılık gösteren domainler de bulunmaktadır. Detaylı bilgi için müşteri temsilciniz ile iletişime geçebilirsiniz.

Öne Çıkan Müşteri Deneyimleri

Murat G*****

Wordpress kurulumunu nasıl yapacağımı düşünürken, 7 dakikada otomatik kurulumumu
yaptığı için İsimtescil.net'i tavsiye ediyorum.

Beyza Ç*****

Öncesinde hiçbir deneyimim olmamasına rağmen 30 dk içinde, sadece yönlendirmeleri
takip ederek kişisel bloğumu açtım.

Gülşah Ç*****

Hızlı, güvenilir ve markalaşmış.
Ülkemizde domain denilince akla gelen örnek firma.
Destek hızları ise mükemmel ötesi!

Sizler için Buradayız

Dilediğiniz kanaldan, ihtiyaç duyduğunuz her an bize ulaşın

+90 850 200 0 444

7/24 Teknik Destek

destek@isimtescil.net

Ortalama 30 dakikada yanıt garantisi

Fırsat Habercisi