Toplu Domain Sorgulama

Liste yükleyerek ya da birden fazla alan adı için sorgulama yapabilirsin.

Etkili Domain Uzantısı Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Domain uzantısını iyi araştırın

Bir domain uzantısı seçerken sektörünüze bağlı da seçebilirsiniz. Son yıllarda çıkan farklı domain uzantıları sayesinde sektörünüzü belli edebilirsiniz.

Aramanızda Anahtar Kelimeleri Kullanın

Kaliteli içerik ve iyi bir kullanıcı deneyimi ile birlikte alan adınızdaki anahtar kelimeler Google’da daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir.

Benzersiz ve Markalaşabilir Olun

Web siteniz için seçtiğiniz alan adınız benzersiz olmalıdır, böylece okuyucularınızın zihninde öne çıkabilir, akılda kalıcı olursunuz.

Ücretsiz Hizmetler

Online Domain Kaydı

Global olarak kullanıma açık olan domain isimlerini anlık olarak sorgulayabilir ve satın alma işlemini tamamlayabilirsiniz. Belge ya da özel şart içeren alan adları için sorgulama alanında bilgilendirme sağlanmaktadır.

Online DNS Güncelleme

Aktivasyonu tamamlanan alan adlarınızı kontrol paneli üzerinden ücretsiz olarak yönetebilirsiniz. Dns güncelleme işlemi için, İsimtescil Host DNS kayıtları ya da hizmet aldığınız sunucu firmanızdan DNS bilginizi alarak işlem sağlamanız mümkündür.

Ücretsiz Gelişmiş DNS Yönetimi

Aktivasyonu tamamlanan alan adlarınızı kontrol paneli üzerinden ücretsiz olarak yönetebilirsiniz. Alan adınıza ait faydalanmak istediğiniz ek hizmetler için Gelişmiş Dns seçeneğinden yararlanabilirsiniz.

Ücretsiz Domain Yönlendirme

Aktivasyonu tamamlanan alan adınızı, aktif olarak kullandığınız mevcut bir alan adınıza ücretsiz olarak yönlendirebilirsiniz. Üstelik bu işlem için herhangi bir hosting paketine ihtiyaç duymadan yapmanız mümkündür.

Hesaplar Arası Domain Taşıma

İsimtescil.net üzerinden almış olduğunuz domain veya hosting hizmetinizi, kullanıcılar arası herhangi bir ücret ödemeden anlık olarak aktarabilirsiniz.

Online Domain Yönetimi

İsimtescil.net kullanıcı dostu arayüzü ve Türkçe yönetim paneli ile tüm işlemlerinizi kolayca gerçekleştirebilirsiniz.

Ücretsiz Alt Name Server

Aktivasyonu tamamlanan alan adınız için kendi dns kayıtlarını oluşturabilir ve farklı alan adlarında dns kayıtlarınızı kullanabilirsiniz.

Ücretsiz Yapım Aşamasında Sayfası

Aktivasyonu tamamlanan alan adı için herhangi bir host tanımlaması yapmadan yapım aşaması tasarlayabilir ve ekstra ücret ödemeden anlık olarak yayınlayabilirsiniz.

Ücretsiz Alan Adı bilgisi gizleme (whois protect)

Aktivasyonu tamamlanan alan adınızın kimlik bilgilerini ücretsiz olarak gizleyebilir ve istenmeyen maillerin önüne geçebilirsiniz. Bu hizmet domain uzantısına göre değişkenlik gösterebilmektedir.

Online Destek Hizmetleri

Alanında uzman destek ekibimiz ile 7 / 24 E-posta, telefon ve ticket sistemi üzerinden iletişime geçebilir ve aklınıza takılan her konuda teknik destek alabilirsiniz.

İsimTescil’e Sık Sorulan Sorular

Sıkça sorulan soruları ve yanıtları aşağıda bulabilirsiniz

İnternet alan adları (domain), web sitelerinin veya internet hizmetlerinin adreslerini temsil eder. Örneğin, "www.domainadi.com" bir internet alan adıdır ve insanların web tarayıcılarını kullanarak bu adı girdiklerinde ilgili web sitesine erişebilirler. Alan adı tahsisi internet sitesi yapabilmek ya da mail açabilmek için olması gereken hizmetlerden bir tanesidir. Alan adı, internet sitesi yapmak ya da mail hesabı açabilmek için tek başına yeterli değildir. Almış olduğunuz alan adını hazır kurulum paketleri, hosting paketleri ya da sunucu hizmeti ile beraber aktif kullanabilirsiniz.

İnternet alan adı (domain) alırken dikkate almanız gereken başlıca konular;
Marka ve İsim Tutarlılığı: Domaininiz, web sitenizin veya işletmenizin adıyla uyumlu olmalıdır. Marka adınıza veya işletmenizin ismine yakın bir domain seçmek, marka tanıtımınızı güçlendirebilir.
Kısa ve Anlaşılır Olma: Domaininiz mümkün olduğunca kısa ve anlaşılır olmalıdır. Karmaşık veya uzun domainlerin ziyaretçiler tarafından hatırlanması ve yazılması daha zor olabilir.
Alan Adı Uzantısı Seçimi: İnternet alan adlarının farklı uzantıları vardır (.com, .net, .org, .com.tr, .tr, vb.). Genellikle, .com uzantısı en yaygın ve popüler olanıdır. İşletmenizin veya web sitenizin amaçlarına uygun bir uzantı seçmelisiniz. Ancak, istediğiniz .com alan adı mevcut değilse, alternatif bir uzantı da düşünülebilir.
Anahtar Kelimeler: İlgili anahtar kelimeler içeren bir domain seçmek, web sitenizin veya işletmenizin konusunu açıkça ifade etmenize yardımcı olabilir. Ancak, anahtar kelimelerin spam veya zorlama bir şekilde kullanılmasından kaçınılmalıdır.
Telif Hakkı ve Marka İhlali: Domain seçerken başka bir marka veya telif hakkını ihlal etmemeye dikkat edin. Başka bir markanın veya işletmenin adını veya ticari markasını içeren bir domain seçmek yasal sorunlara yol açabilir.
SEO Düşünün: Arama motoru optimizasyonu (SEO), web sitenizin online görünürlüğünü artırmanın önemli bir yolu olabilir. Domaininizdeki anahtar kelimeler veya anahtar kelime öbekleri, SEO açısından önemli olabilir.
Uzun Vadeli Planlar: Domain alırken uzun vadeli hedeflerinizi göz önünde bulundurun. İşletmeniz veya web siteniz büyüdükçe veya farklı bir yöne gittiğinde, domaininiz hala uygun olmalıdır.
Domain Tescil Süresi: Domaininizi ne kadar süreyle tescil edeceğinizi düşünün. Genellikle, uzun vadeli projeler için domaininizi en az birkaç yıl boyunca tescil ettirmek daha iyi bir seçenek olabilir.
Gizlilik Seçenekleri: Bazı domain kayıt operatörleri, kişisel bilgilerinizi gizli tutma seçeneği sunar. Bu, spam veya kötü niyetli kişilerin kişisel bilgilerinizi bulmasını önleyebilir.
Domain alırken dikkat etmek önemlidir çünkü domain, web sitenizin veya işletmenizin online kimliğini temsil eder. İyi bir domain seçimi, web sitenizin başarısına katkıda bulunur.

Ülkemizde hâlihazırda tahsisi gerçekleştirilen gov.tr, com.tr, org.tr vb. yapısındaki alan adlarına ek olarak, “.tr” (örn. domain.tr) yapısındaki alan adlarının da tahsisi yakın zamanda mümkün hale gelecektir. İnternet Alan Adları Yönetmeliği ve İnternet Alan Adları Tebliği’ne dayanarak hazırlanan "a.tr" Yapısındaki Alan Adlarının Tahsisine İlişkin Usul ve Esaslar metninin 25.08.2023 tarihinde yayımlanması ile birlikte tahsis sürecine ilişkin çerçeve belirlenmiştir. Buna göre 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle başlayacak süreçte, var olan alan adlarının sahiplerine “.tr” uzantılı alan adlarını alabilmeleri için öncelik verilecektir (Örneğin domain.gov.tr sahibine domain.tr için öncelik tanınacaktır). Öncelik süreci tamamlandıktan sonra “ilk gelen ilk alır” kuralı ile halihazırda tahsis edilen diğer belgesiz uzantılar gibi “.tr” uzantılı alan adları da tahsis edilebilecektir. Önceliklendirme esnasında üç farklı kategoride tahsis süreçleri yürütülecektir. Kategorilere dair detaylar aşağıdaki şekildedir;
1. Kategori: Bu kapsamda öncelik verilecek uzantılar Tebliğ’in 27. Maddesinde sayılan “gov.tr”, “edu.tr”, “tsk.tr”, “bel.tr”, “pol.tr”, “k12.tr” uzantılı alan adlarından 14 Eylül 2023 tarihi itibariyle tahsisli olanlardır. Sayılan uzantılar için hiyerarşik sıra göz önünde bulundurularak (Alan adlarının aynı olması durumunda önce sayılan uzantıya öncelik verilecektir) “a.tr” yapısındaki alan adlarının tahsisleri tamamlanacaktır. Kurum internet sitesinde sürecin tamamlandığına ilişkin duyuru yapılmasına müteakip 2. Kategori kapsamındaki tahsis işlemlerine geçiş yapılacaktır.
2. Kategori: 2. kategoride, 25.08.2023 tarihi itibariyle tahsisli “org.tr” uzantılı alan adlarına sahip kamu kurumu niteliğinde olan meslek kuruluşlarına, kamuya yararlı dernekler ve vakıflar ile işçi ve işveren meslek kuruluşlarına öncelik verilecektir. Bu kapsamda üç aylık bir süre öngörülmüş olup 1. Kategorinin bitiş tarihinden itibaren ilk bir aylık süreçte başvurular alınacak (başvuru ile birlikte sayılan niteliklerin karşılandığına dair belgeler de iletilecektir) ve sonraki iki aylık süreçte ise değerlendirme ve tahsis işlemleri gerçekleştirilecektir. Kurum internet sitesinde sürecin tamamlandığına ilişkin duyuru yapılmasına müteakip 3. Kategori işlemlerine geçiş yapılacaktır.
3. Kategori: 3. kategori kapsamında uzantı bazlı alan adı sahipliği önceliği uygulanacak olup sırası ile Usul ve Esas’ta belirlenen “kep.tr”, “av.tr”, “dr.tr”, “com.tr”, “org.tr”, “net.tr”, “gen.tr”, “web.tr”, “name.tr”, “info.tr”, “tv.tr”, “bbs.tr”, “tel.tr” uzantılı alan adlarından 25.08.2023 tarihi itibariyle tahsisli bulunanlara öncelik verilecektir (Alan adlarının aynı olması durumunda önce sayılan uzantıya öncelik verilecektir). Bu kapsamda dört aylık bir süre öngörülmüş olup 2. Kategorinin bitiş tarihinden itibaren ilk üç ay içerisinde başvurular alınarak talepler toplanacak ve sonraki bir aylık süreçte değerlendirme yapılarak tahsisler gerçekleştirilecektir. Kurum internet sitesinde sürecin tamamlandığı ilişkin duyuru yayımlanacaktır.
Tüm bu sayılan kategorilerin tamamlanmasından sonra “ilk gelen ilk alır” kuralı işletilerek “a.tr” yapısındaki alan adları tıpkı mevcutta tahsis edilen alan adları gibi tahsis edilebilecektir.

Bir domainin yaşam döngüsü, o alan adının kaydedilmesinden (domain kaydı) itibaren sona erdiği (domain sona erme veya yenileme) sürece geçirdiği evrelerin bir dizi aşamasını içerir. Bir domainin genel yaşam döngüsü adımları;
Alan Adı Kaydı (Registration): Bir kişinin veya kuruluşun belirli bir domaini kaydettikleri başlangıç aşamasıdır. Domain kayıt hizmeti sağlayıcıları, kullanıcıların belirli bir alan adını satın almasına ve tescil etmesine yardımcı olur.
Domain Kayıt Süresi (Registration Period): Bir domainin kaydı, belirli bir süre boyunca geçerlidir. Bu süre genellikle bir yıl veya daha uzun olabilir. Bu süre domain sahibi tarafından seçilir. Kayıt süresi sona erdiğinde, domain yenileme veya sonlandırma aşamasına girer.
Yenileme (Renewal): Domain sahibi, domainin kaydını yenileyebilir. Bu, genellikle domainin son kullanma tarihinden önce yapılan bir işlemdir. Yenileme, domainin başka bir yıl veya daha fazla süre için geçerli olmasını sağlar.
İptal veya Düşme (Cancellation or Expiry): Eğer bir domain sahibi domainin kaydını yenilemezse veya kaydı sona ererse, domain iptal edilir ve "düşer" (expire). Bu durumda, domain sahibi genellikle belli bir süre domaini yenileyebilir. Bu "Geri Alma" veya "Kurtarma Dönemi" olarak adlandırılır.
Kurtarma (Redemption Period): Eğer domain sahibi düşen domaini hemen yenilemezse, bir "Kurtarma Dönemi" başlar. Bu dönem boyunca, domain sahibi domaini geri alabilir, ancak bu işlem daha pahalı ve karmaşık olabilir.
Serbest Bırakma (Release): Eğer domain sahibi kurtarma döneminde domaini geri almazsa, domain tekrar genel alıma açılır ve başka bir kişi veya kuruluş tarafından kaydedilebilir.
Domain yaşam döngüsü, domain sahiplerinin domainlerini yönetmelerine ve güncellemelerine olanak tanır. Yenileme işlemlerini düzenli olarak takip etmek, domainin düşmesini ve başkaları tarafından kaydedilmesini önlemeye yardımcı olmaktadır.

Evet, isimtescil.net üyeliğiniz üzerinden Türkçe karakterli alan adı kaydedebilir ve yönetim sağlayabilirsiniz.

Whois bilgileri, alan adı kayıt operatörleri tarafından kayıt edilen alan adları için tutulur ve genellikle halka açıktır. Whois bilgileri, aşağıdaki gibi çeşitli bilgileri içerebilir: Alan Adı Sahibi (Registrant): Alan adının sahibi veya kayıt hizmeti sağlayıcısı tarafından sağlanan kişinin veya kuruluşun kimlik bilgileri. İletişim Bilgileri: Alan adı sahibinin veya kayıt hizmeti sağlayıcısının iletişim bilgileri, yani e-posta adresi, telefon numarası ve posta adresi. Alan Adı Kayıt Tarihi (Registration Date): Alan adının kaydedildiği tarih. Son Güncelleme Tarihi (Last Updated Date): Alan adı bilgilerinin son güncellendiği tarih. Son Sonlanma Tarihi (Expiry Date): Alan adının mevcut kayıt süresinin sona ereceği tarih. Alan Adı Sunucusu (Name Servers): Alan adının barındırıldığı DNS (Domain Name System) sunucularının isimleri ve IP adresleri. Kayıt Hizmeti Sağlayıcısı (Registrar): Alan adının kaydedildiği veya yönetildiği hizmet sağlayıcısının adı. Whois bilgileri, alan adı sahipliği ile ilgili sorunların çözülmesi ve ağ güvenliği ile ilgili soruşturmalar için önemlidir. Ancak, kişisel bilgilerin gizliliği ve spam önleme gibi nedenlerle, bazı domain kayıt operatörleri, domain sahiplerinin kişisel bilgilerini Whois veritabanında gizli tutma veya görünür olma seçeneklerini opsiyonlu olarak sunar.

DNS güncellemesi yapmak için öncelikle https://www.isimtescil.net/ adresinden üyelik hesabınıza giriş yapmanız ve sağ üstte yer alan Kontrol Paneli - Domain Yönetimi bölümüne giriş yapmanız gerekmektedir. DNS güncellemesi yapmak istediğiniz alan adının sağ tarafında yer alan "Yönet" butonunu tıklayarak, işlem sağlanacak alan adının yönetim paneline erişebilirsiniz. İlgili panelde yer alan "Host Name (DNS) Yönetimi" öğesinin tıklanması durumunda DNS ayarlarını düzenleyebileceğiniz panele erişim sağlanmaktadır. Bu bölümde "Mevcut DNS" bilgilerinizi görüntüleyebilir ve "Müşteriye Özel DNS" seçeneğini kullanarak "Yeni Ekle", "Düzenle" ve "Sil" butonlarını görüntüleyebilirsiniz. "Yeni Ekle" butonunun tıklanması sonrasında ekrana gelecek olan alanlara, size tahsis edilmiş olan DNS adreslerini ekleyebilirsiniz. Eklemiş olduğunuz DNS adreslerini "Kaydet" butonuyla üyelik hesabınıza ekleyebilir ve "DNS Güncelle" butonlarını kullanarak güncelleme işlemini tamamlayabilirsiniz. Güncellenmiş olan DNS ayarlarının tamamen etkin hale gelmesinin 24 saate kadar sürebilmektedir.

Öne Çıkan Müşteri Deneyimleri

Murat G*****

Wordpress kurulumunu nasıl yapacağımı düşünürken, 7 dakikada otomatik kurulumumu
yaptığı için İsimtescil.net'i tavsiye ediyorum.

Beyza Ç*****

Öncesinde hiçbir deneyimim olmamasına rağmen 30 dk içinde, sadece yönlendirmeleri
takip ederek kişisel bloğumu açtım.

Gülşah Ç*****

Hızlı, güvenilir ve markalaşmış.
Ülkemizde domain denilince akla gelen örnek firma.
Destek hızları ise mükemmel ötesi!

Sizler için Buradayız

Dilediğiniz kanaldan, ihtiyaç duyduğunuz her an bize ulaşın

+90 850 200 0 444

7/24 Teknik Destek

destek@isimtescil.net

Ortalama 30 dakikada yanıt garantisi

Fırsat Habercisi